Pijawki w urazach sportowych fot. Hirudoimpilo.pl

Pijawki w sporcie

Ponieważ pijawki lekarskie to miniaturowe, żywe laboratoria medyczne, coraz więcej lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów wykorzystuje je w swoich terapiach, osiągając świetne i szybkie efekty. Ich ślina to wyjątkowy, wieloskładnikowy eliksir. Hirudyna, bdelina, eglina, hirustazyna,hementyna, hialuronidaza, chloromycetyna czy naturalny kortyzol to tylko kilka ze 160 jej składników. Ich  działanie daje doskonałe efekty w terapii kontuzji sportowych. Hirudoterapia polepsza ukrwienie i unerwienie uszkodzonych miejsc, regeneruje uszkodzone tkanki, usuwa obrzęki, wpływa na szybkie zrastanie kości i regenerację ścięgien: 

  • zapalenie ścięgna Achillesa, również chroniczne,
  • łokieć tenisisty, golfisty,  
  • złamania, skręcenia, zwichnięcia  
  • naderwania mięśni i ścięgien, niedoleczone kontuzje, 
  • stłuczenia, sińce i krwiaki, zwyrodnienia

Hirudoterapia wielokrotnie przyśpiesza proces powrotu do treningu. Im krótszy czas od powstania kontuzji do rozpoczęcia leczenia tym krótszy czas leczenia i efekt leczenia lepszy.

Dla osób chcących szerzej poznać tematykę związaną z hirudoterapią w sporcie polecamy artykuły dostępne w internecie:

Sokół Towarzystwo Sportowe
„.. Hirudoterapia znajduje także szerokie zastosowanie w sporcie. Przystawianie pijawek usprawnia krążenie krwi w całym organizmie, dotleniając jednocześnie wszystkie organy, zdecydowanie poprawiając tym samym odporność immunologiczną całego organizmu… „
Gazeta wyborcza
  „.. Są niezastąpione przy naderwanych więzadłach, skręconych stawach skokowych i kolanowych. Szybko usuwają obrzęki i krwiaki, oczyszczają torebki stawowe, działają przeciwzapalnie oraz euforyzująco,..”
Wirtualna Polska – Sportowe Fakty
„..Pijawki lekarskie zdobywają coraz większe uznanie wśród sportowców na całym świecie. Z powodzeniem stosują je chociażby maratończycy oraz przedstawiciele innych dyscyplin wytrzymałościowych w celu polepszenia wydolności a co za tym idzie, poprawy osiąganych wyników. Również w naszej rodzimej ekstraklasie znajdują się zwolennicy tego rodzaju terapii, jak na przykład Jarosław Szandrocho – fizjoterapeuta Śląska Wrocław..”
Fakt24
  „.. Marco Paixao (30 l.) błyskawicznie wrócił do zdrowia, a wszystko za sprawą… pijawek! Choć jeszcze w niedzielę Portugalczyk z wysokości trybun oglądał sparing z FC Hradec Kralove, wczoraj udowodnił nam, że nie opuści meczu w Poznaniu. – Jestem gotowy na mecz z Lechem nie na sto, a nawet na dwieście procent – zapewnia najlepszy piłkarz Śląska ..”

Przykład: leczenie ścięgna Achillesa - tendinoza

Dwie sesje po 6 pijawek i po 10 dniach powrót do treningu

pijawki - leczenie ścięgna Achillesa - tendinoza